Forrige uke i Oslo: Den norske kirkes «administrerende direktører», stiftsdirektørene i ti av de elleve bispedømmene, møter i departementet. Hensikten er å få vite hvor store kakestykker de får av statsbudsjettet til å lønne sine prester med.
Vel hjemme igjen, etter intens regning, gir stiftsdirektørene dommen:
Minst 25 prestestillinger må bort.
LES OGSÅ: Kirkeministeren svarte leserne
Reaksjoner. Da statsbudsjettet ble lagt fram for to uker siden, reagerte flere kirkeledere knallhardt på manglene økning i bevilgningene til presteskapet. Møre-biskop Ingeborg Midttømme pekte blant annet på at tildelingen for 2010 var 15 millioner mindre enn hva regnskapet for 2008 viste. Hun anklaget regjeringen for å drive med en nedbygging av folkekirken, fordi bispedømmene måtte kutte i aktiviteten på stadig flere hold på grunn av at pengene fra staten ikke strakk til.
Daværende kultur- og kirkeminister Trond Giske mente Midttømme ikke snakket sant om situasjonen i kirken.
LES OGSÅ: Biskoper bør snakke sant
Flytter. Vårt Land har henvendt seg til samtlige stiftsdirektører. Alle unntatt Nord-Hålogaland har nå laget overslag på hva det vil bety for menighetene at tildelingene. Etter hva Vårt Land erfarer, er det så langt ikke snakk om direkte oppsigelser, men å inndra stillinger der det oppstår ledighet, og om nødvendig å flytte på medarbeidere.
Fagforeningene er involvert i prosessene som bispedømmerådene i disse dager vedtar å gå inn i.
I Bjørgvin skjer dette eksempelvis ved at en arbeidsgruppe gjennomgår fordelingen av presteressursene ut fra medlemstall og tidsbruk knyttet til gudstjenester, kirkelige handlinger, samt reise.
Resultatet fra denne undersøkelsen vil være viktig for å peke ut hvilke steder som vil miste presten sin.
LES OGSÅ: Økonomitrøbbel gir begravelseskutt
Svineinfluensa. I hovedsak er det nye arbeidsavtaler for prestene, kombinert med store rekrutteringsproblemer inn i presteyrket, som er bakgrunnen for at en rekke bispedømmer gikk på kraftige budsjettsmell i 2008. De fleste vil gjøre det samme i 2009.
Det kan bli mer om vi får et større underskudd for 2009 enn våre beregninger nå viser. Det skal bare litt svineinfluensa til for at situasjonen blir ytterligere forverret, sier Åge Bognø, stiftsdirektør i Stavanger.
Når regnskapet viser røde tall, må nemlig merforbruket dekkes inn på neste års budsjett. Det bekymrer også i Nidaros og Sør-Hålogaland, som er de eneste som så langt regner med at de ikke må kutte i aktivitetsnivået i 2010.
Bispedømmerådet har derfor gjort vedtak om at blant annet ledige prestestillinger skal stå vakant ut året. Men jeg er usikker på om vedtaket kom tidsnok og at vi derfor greier å være i balanse ved årets slutt, opplyser Jan-Kjell Jonassen i Sør-Hålogaland.
Ufrivillig. Assisterende stiftsdirektør Steinar Skomedal i Nidaros kaller den tilnærmede budsjettbalansen for «ufrivillig». Her er en rekke stillinger har blitt lyst ut gang på gang uten at bispedømmet har lyktes å fylle dem.
Vi har rett og slett ikke hatt folk i alle stillinger. Derfor har vi ufrivillig spart penger. Og derfor er økonomien i balanse. Men på sikt ønsker vi selvsagt en driftssituasjon med folk i alle stillinger. Da ser vi at vi må inndra stillinger.
Nidaros bispedømmeråd har gjennomgått bemanningsnivået og har bestemt at to stillinger må vekk. En stilling på Hitra/Frøya er allerede blitt fjernet. Rådet skal følge opp vedtaket ytterligere. Den siste stillingen kan trolig komme til å forsvinne i løpet av 2010.
Men dette er altså ikke knyttet direkte til 2009-regnskapet eller tildelingsbrevet for 2010, understreker Skomedal.






