Først når den jobben er gjort, kan Den norske kirke eventuelt innføre en ordning med vigsel av eller liturgisk forbønnsordning for enkjønnede ektepar. Det vil sannsynligvis tidligst kunne skje i år 2012.

LES OGSÅ: Homovielser er ugyldige

Klargjøring. Nå ber Kirkerådet om at Bispemøtet setter i gang en grundig utredning som skal klargjøre Den norske kirkes ekteskapsforståelse som luthersk kirkesamfunn, «i møte med dagens samlivsetiske virkelighet». 12 av de 15 kirkerådsmedlemmene stemte for dette.

Temperatur. I Kirkerådet ble det temperatur i denne saken da rådet torsdag ettermiddag skulle foreta avstemning. Flere medlemmer ga uttrykk for at det var prekært å løse de utfordringene som den nye ekteskapsloven har skapt i kirken.

Flere ville ha et vedtak som ga føringer for hvilke tema som skulle tas opp i den samlivsetiske utredningen, med henvisning til samkjønnede pars ønske en kirkelig markering av ekteskapsinngåelse.

Åtte av Kirkerådets 15 medlemmer stemte mot å innlemme et slikt tillegg i vedtaksteksten, og dermed falt dette forslaget.

LES OGSÅ: Kirkerådet utsetter kinkig samlivssak

En ukes jobb. Kirkerådsmedlem Arne Grønningsæter, som selv lever i homofilt partnerskap, stilte i Kirkerådets møte spørsmål om «hva slags type utredninger vi egentlig trenger».

En ukes arbeid er nok for å lage liturgien som trengs for vigsel av enkjønnede par, sa Grønningsæter som i det minste ønsket seg en forsøkshjemmel i liturgireglene for å få fortgang i saken.

I dag råder det anarki på dette området. Praksis varierer fra menighet til menighet, fra bispedømme til bispedømme. Homofile par som ønsker kirkens velsignelse og forbønn, må forhandle med den enkelte prest, sa Grønningsæter.

LES OGSÅ: Setter foten ned for homoliturgi

For lettvint. Kirkerådets leder, Nils-Tore Andersen, mente at Grønningsæter ursagn om at det bare trengs en ukes tid var «for lettvint».

Dette handler ikke om noen ord, men om liturgi og lære. Kirkemøtets 2007-vedtak skulle skape ro, slik at vi i Den norske kirke kunne leve videre med ulikt syn på homofilt samliv. Det betyr ikke at Den norske kirke i dag har to syn, men at det er to syn som lever i kirken. Når kirken vedtar en liturgi, har kirken bare ett syn. Den eneste gangbare veien i denne saken er at vi først får foretatt en grundig samlivsetisk utredning, fastslo Andersen.

Han refererte til kirkens kritikk av regjeringen for lite grundig arbeid i forberedelsene til ny ekteskapslov.

Da kan ikke vi i kirken gjøre det samme, i vår håndtering av denne saken, sa Andersen.

DISKUTÉR: Bør Den norske kirke få ny vigselsliturgi som inkluderer homofile?