På et møte 1. mai på Tryggheim skoler på Jæren tok Grandhagen til orde for at misjonsorganisasjonen trenger lenger tid før de konkluderer, ifølge DagenMagazinet.
Kunne vi ikke gi hverandre litt mer tid til å gjennomdrøfte konsekvensene av et så omfattende vedtak, som det tross alt er ganske mye uro om, sa Grandhagen, som i dag er lærer på Fjellhaug Misjonshøgskole.
Rådsmøtet vedtok overraskende i fjor høst med overveldende flertall at Misjonssambandet bør registrere et trossamfunn. I etterkant har debatten gått i organisasjonen, og Grandhagen har vært en av motstanderne av forslaget.
Saken kommer opp på generalforsamlingen i Bergen i juli, men Grandhagen vil utsette saken.
Frikirke. Å la seg registrere under Trossamfunnsloven gir et sterkt signal til omgivelsene om at vi ønsker å bli frikirke. Trenger vi ikke litt tid på å avklare om det virkelig er det vi ønsker, spurte Grandhagen i sitt foredrag.
Frykter svekkelse. Kritikerne frykter at Misjonssambandets ytremisjonsprofil skal svekkes hvis man oppretter et trossamfunn. Tilhengerne vil gi utmeldte fra Den norske kirke et medlemstilbud.
Utreder nå. Informasjonsleder Espen Ottosen i Misjonssambandet opplyser at administrasjonen nå utreder spørsmålet om kirkesamfunn.
I sitt møte I mai skal hovedstyret behandle alle forelegg for generalforsamlingen. Før dette er gjort, kan vi ikke si noe om hva som vil legges frem for generalforsamlingen.
Vil et vedtak om å opprette et kirkesamfunn være grunnregelendring og dermed kreve 2/3 flertall?
Så langt tror vi ikke at det er nødvendig med grunnregelendring, men det henger sammen med hva slags forslag som konkret blir fremmet. Vi har derfor ikke konkludert endelig, sier Ottosen.






