Den katolske biskopen i Oslo Bernt Eidsvig sier han vil vurdere praksisen med å sende vekk prester som opptrer utilbørlig eller havner i problemer.
Tradisjon. – Det har vært en tradisjon med sanksjoner mot prester som bryter tillitsforhold eller opptrer utilbørlig i saker som ikke forfølges strafferettslig. Av og til sendes disse ut av landet for kortere eller lengre perioder før de kan returnere, sier biskop Eidsvig til Aftenposten.
LES OGSÅ: Pollestad står fram – avviser alle skuldingar
Ser ulempene. Biskopen ser ulempene med denne formen for personalpolitikk.
– Norge er et lite land, og alle kjenner hverandre i det katolske miljøet. Derfor kan en slik praksis være god for å etablere avstand til den eller det som forårsaket konflikten. Jeg vil imidlertid fremover bruke tid på å vurdere om denne typen sanksjoner er hensiktsmessig, sier Bernt Eidsvig.
LES OGSÅ: Vurderer å registrere overgrepsprester
Tar avstand. Eidsvig beklager at Pollestad har trukket seg som prest.
– Men det er viktig for meg å ta avstand fra Pollestads antydninger om at han ble sendt til Frankrike fordi han var offer for maktkamp, spill og konspirasjoner.
– Sanksjonen mot ham var over for lenge siden, og han oppholder seg nå frivillig i Frankrike. Han har også sagt til meg at han slutter som prest etter nøye overveielse, sier Eidsvig.
LES OGSÅ: Eidsvig åpner for å fjerne sølibatet
Flere utviste. Pollestad er ikke den eneste presten som er sendt ut av landet. En annen katolsk prest reiste til Afrika etter påstander om voldtektsforsøk, mens en tredje fremtredende katolikk måtte ta sabbatsår og studiepermisjon etter en strid med en kollega.






