Protesterer på homobryllup

7 svenske biskoper mener at det svenske kirkemøtets beslutning i dag om å tillate vigsling av homofile i kirken, kan true den svenske kirka.

Så gikk Moses ned fra Sinai-fjellet med de to lovtavlene i hånden. Da han kom ned, lyste det av ansiktet hans, fordi Herren hadde talt med ham; men selv visste han det ikke.
2 Mos 34, 29

Strålende ansikt

Andakt Strålende ansikter er vakre! skriver Anne Grete Listrøm i andakten. Les mer

Nådens kraftige neve

Tekstverkstedet «Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer

Arild Færaas
Publisert 22.10.2009 kl 19:28 Oppdatert 22.10.2009 kl 19:30

Tips en venn på e-post:

I dette bryllupet var det en mann og en kvinne som ble giftet i kirka. Fra 1.november tillater den svenske kirka også vigsling av homofile ektepar. Foto: Scanpix/Solum, Stian Lysberg

I dag bestemte Svenska Kyrkan med 176 mot 62 stemmer at homofile par får like rettigheter som heterofile i den svenske kirka. De får gifte seg i kirka fra 1.november. Men vedtaket er svært omstridt.

Les: Homofile får gifte seg i Svenska Kyrkan

Ifølge dagen.se har sju av landets 14 biskoper protestert i et felles brev og de advarer mot en splitting i kirka.

«Som biskoper i vår kirke har vi ansvar for kirkas lære og enhet. Vi sju biskoper mener at kirkemøtets beslutning om ekteskap og vigsel har blitt til på en måte som ikke er tilfredstillende forankret innenkirkelig og økumenisk, ikke fått en betryggende begrunnelse i vår kirkes tro, bekjennelse og lære og truer derfor kirkens enhet», står det i brevet.

Biskopen som har sendt brevet representerer bispedømmene Växjö, Göteborg, Karlstad, Visby, Strängnäs, Uppsala og Luleå.

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset

Verden Det sier kritikere av ordningen med at anglikanske kirkeledere sitter i Overhuset. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar