Åpen Kirkegruppe blinker ut homovennlige kandidater

Åpen Kirkegruppe (ÅK) har laget en liste til hjelp for dem som vil ha et homofilivennlig kirkemøte.

Så gikk Moses ned fra Sinai-fjellet med de to lovtavlene i hånden. Da han kom ned, lyste det av ansiktet hans, fordi Herren hadde talt med ham; men selv visste han det ikke.
2 Mos 34, 29

Strålende ansikt

Andakt Strålende ansikter er vakre! skriver Anne Grete Listrøm i andakten. Les mer

Nådens kraftige neve

Tekstverkstedet «Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer

Jarle Kallestad

Publisert 31.08.2009 kl 14:02 Oppdatert 01.09.2009 kl 14:58

Tips en venn på e-post:

- Et svar på de konservative aksjonene foran kirkevalget, sier Gard Realf Sandaker-Nielsen i Åpen Kirkegruppe. Foto: Scanpix
- Et svar på de konservative aksjonene foran kirkevalget, sier Gard Realf Sandaker-Nielsen i Åpen Kirkegruppe. Foto: Scanpix

ÅK-leder Gard Realf Sandaker-Nielsen sier til Vårt Land at oppfordringen til valgerne er et svar på aksjonene som Bevar ekteskapet og Foreldrerett har satt igang for å hindre at Kirkemøtet blir sammensatt slik at Den norske kirke innfører liturgi for inngåelse av homofile ekteskap.

Her er anbefalingene fra Åpen Kirkegruppe foran kirkevalget om to uker:

Agder og Telemark:

Gaute Granlund, Solveig Abelone Midtgarden og Kjetil Drangsholt.

Bjørgvin:

Cathrine Halstensen, Henny Koppen og Monica Ugulsvik.

Borg:

Ingrid Vik-Strandli, Lars Jørgen Steenstrup Sønstebø, Wenche Tuman Jonsen, Andreas Henriksen Aarflot og Arnhild Fjose.

Hamar:

Ingrun Jule, Åse Marie Røed, Willy Olsen, Eira Målfrid Lindemark, Jenny Skumsnes Moe.

Oslo:

Torkil Hvidsten, Hege Hovland Malterud, Oddrun Remvik, Håvard Vederhus, Anne Veiteberg, Marius Berge Eide og Ingebjørg Skjevik.

Møre:

Bare én anbefalt kandiat: Henriette Bryn.

Nidaros:

Petter Normann Dille, Gerd Helene Christiansen, Gunnar Winther, Anne Katrhine Slungård og Arnfinn Brechan.

Nord-Hålogaland:

Ole D. Mjøs, Eirik Junge Eliassen, Marit Reinertsen, Kari Akselvoll Lorentsen og Ingrid Røstad Fløtten

Stavanger:

Leif Christian Andersen, Berit Kopren, Anndi Lomeland Jacobsen, Thor Bjarne Bore og Kristin Wallem Hagen.

Sør-Hålogland:

Marit Hermestad, Katrine Lind-Solstad, Ottar Skjellhaug, Eirik Martin Tollåli og Ellen Birgitte Pedersen.

Samisk kandidat: Heidi Kalvåg.

Tunsberg:

Stina Frøvoll Thoresen, Kjell Guldvog Staalesen,Tom Reffhaug

og Helene Bjerkestrand.

Eliminiasjonsmetoden. De konservatives utvelgelser har gitt de liberale et godt utgangspunkt i arbeidet med hvem de mener velgerne bør stemme på.

– Disse har vi eleminiert. Vi har også benyttet informasjonen som er lagt ut om kandidatene på kirken.no. Til sammen har dette gitt oss et grunnlag for hvem vi vil anbefale. Vi er trygge på at dem vi er kommet fram til, vil arbeide for ny vigselsliturgi og tilsetting av lesbiske og homofile prester, forklarer Sandaker-Nielsen.

ÅKs utblinking har ført til høyst ulik lengde på listene over anbefalte. Mens Åpen Kirkegruppe er trygg på støtte fra sju av de Oslo-nominert, er det bare en kandidat de vil anbefale i Møre.

Facebook. Sandaker-Nielsen mener det er passelig å lansere aksjonen nå, to uker før valget. Mens Foreldrerett rykker inn helsides annosner i kristne aviser, kommer Åpen Kirkegruppe til å konsentrerere kampanjen gjennom Facebook og e-post.

– Skulle vi annonsert, måtte det vært i VG. Og vi synes ikke det er en god måte å bruke penger på, sier Sandakar-Nielsen.

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Amerikanere fengslet for barnekidnapping

Verden Skal ha gjort flere kidnappingsforsøk. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar