Kongshaug Musikkgymnas la feiringen til NLMs generalforsamling i Bergen.
Misjonssambandets generalforsamling sa lørdag ettermiddag klart nei til å
opprette trossamfunn nå.
Tekstverkstedet Jesus er kommet for å løse ethvert menneske fra båndene som binder, skriver Per Eriksen. Les mer
| Publisert 11.07.2009 kl 16:18 Oppdatert 12.08.2009 kl 11:49 |
Avstemningen lørdag ettermiddag viste et tydelig flertall mot: 561 stemte mot, 314 stemte for.
LES OGSÅ: Tett løp om trossamfunn
Nå skal saken utredes videre med tanke på at generalforsamlingen om tre år på nytt skal ta stilling til om Misjonssambandet skal opprette et trossamfunn.
– Dette viser at vi er et myndig lekfolk og ikke en saueflokk, sa en tydelig fornøyd Magne Rydland med det samme resultatet ble klart lørdag ettermiddag.
For generalforsamlingen trosset både et flertall i hovedstyret og et overveldende flertall på rådsmøtet da 64 prosent sa nei til å opprette et trossamfunn nå. De ønsker i stedet å utrede saken videre.
LES OGSÅ: Espen Ottosen blogger om vedtaket på verdidebatt.no
Overrasket. Resultatet var også en kraftig tilslutning til den nyvalgte hovedstyreformannen Lars Gaute Jøssang, som stod bak forslaget. Selv var han overrasket over resultatet.
– Det er litt overraskende at flertallet ble såpass klart.
– Kjenner ikke ledelsen sitt fotfolk?
– Det er et godt spørsmål, men det er klart at det blir lagt merke til når tidligere generalsekretær engasjerer seg så sterkt i debatten.
LES OGSÅ: – Vil bli en proformakirke
Snudde debatten. Tidligere generalsekretær Egil Grandhagen tok ordet tidlig i debatten og bad om mer tid. Han problematiserte også hovedstyreflertallets argumentasjon om at det er et register man skal opprette.
– Det er ikke mulig å gå til fylkesmannen for å registrere et register. Man registrerer et trossamfunn, og siden det er kristent, er det er kirkesamfunn. Det ser ut til at flertallet ønsker å opprette en fiktiv ordning som er et tomt tilfluktsrom, sa han.
LES OGSÅ: Vil etablere eget trossamfunn
Generalsekretær Ola Tulluan sa til Vårt Land like etter avstemningen at generalforsamlingen ikke har tatt avstand til å opprette et trossamfunn, men at de trenger mer tid.
– Ville du gjort noe annerledes hvis du hadde hatt muligheten til det?
– Nei.
På forhånd sa Tulluan til Vårt Land at han trodde forslaget ville få flertall.
– Kjenner du misjonsfolket for dårlig?
– Det tror jeg ikke.
– Hva skjer når generalforsamlingen tenker så annerledes enn rådsmøtet?
– I debatten har det blitt hevdet at det vil kreve mye virksomhet i et trossamfunn. Det er feil.
– Har folk blitt feilinformert og derfor stemt mot?
– Jeg trenger mer tid på å analysere det, sier Tulluan og understreker at generalforsamlingen ikke har sagt prinsipielt nei til å opprette et trossamfunn.
Rundt 70 tok ordet i debatten lørdag etter lunsj. Et flertall på rundt 40 argumenterte for at saken måtte utsettes, mens rundt 30 ville ha en avgjørelse nå.
Var klar. – Jeg meldte meg ut av Den norske kirke for et drøyt år siden. Jeg tror at den organisasjonen av Indremisjonsforbundet, Misjonssambandet og Normisjon som er først ute med et tilbud vil få mange støttespillere, sa Arild Løvås, som i forrige uke sendte mail til Misjonssambandets hovedadministrasjon med beskjed om at han ville melde seg inn i det nye trossamfunnet han håpet skulle opprettes.
– Morsansvar. Den eneste som fikk applaus i debatten, var rektor Tor Erling Fagermoen ved Bibelskolen Fjellhaug.
– Vi skal ikke ta stilling for eller mot Den norske kirke, men påta oss morsansvaret for vårt eget folk. De er våre barn. Skal vi støte dem fra oss? Et NLM som sier ja i dag, er et mer fleksibelt NLM, sa han.
Sven Åge Solli fra Telemark krets bad generalforsamlingen tenke på de kirkeløse.
– Blir det ikke flertall, tar generalforsamlingen fra oss muligheten for oss kirkeløse til å melde oss inn, sa han.
Savnet positiv omtale. På den andre siden var de som etterlyste mer positiv omtale av Den norske kirke i sakspapirene.
– Jeg har valgt å være ansatt i Den norske kirke som kateket. Det gir meg en mulighet jeg aldri ellers ville hatt til å nå nesten hundre prosent av barn og unge på mitt hjemsted med budskap om Jesus, sa Inger Anne Eldegard fra Øvre Årdal.
– Vi må ikke gjøre noe som kan bli oppfattet at vi blir et trossamfunn, sa hun.
– Motkultur. – Skal vi gjemme oss bak egne dører eller våger vi å være en motkultur sammen med mennesker vi ikke er enige med? spurte Sigrunn Gjønnes.
Hun mente organisasjonen må ta debatten som kommer til å fortsette.
– Har man først rota i grauten, må man tåle røyken, sa ho.
Kristenliv Biskopen er kristisk til at Svein-Magne Pedersen inntek Ørsta kyrkje. Les mer
Kristenliv Erkebiskop Robert Zollitsch beklager overgrepene mot barn på katolske skoler. Les mer
Biskopen er kristisk til at Svein-Magne Pedersen inntek Ørsta kyrkje.
Kirken i Tyskland beklager overgrep
EU-gruppe skal beskytte kristne
Kirken vurderer nei til «førsterett» på barn
Sjømannskirken er best på nett
Ny advarsel fra kirken til regjeringen
Kristenliv Biskopen er kristisk til at Svein-Magne Pedersen inntek Ørsta kyrkje. Les mer
Kristenliv Erkebiskop Robert Zollitsch beklager overgrepene mot barn på katolske skoler. Les mer
Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.
Sjå biletserie
Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.
Les mer
Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.
Se bildene fra byrået
Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.
Se bildene her
Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.
Se bildenePriser Vårt Land for verdidebatt
Norge mangler 30.000 blodgivere
Amal Aden trekker seg fra kvinnepanelet
Biskop sier nei til Israel-boikott
Bortføring skremmer hjelpeorganisasjoner
Israels arbeiderparti truer med regjeringskrise
Truet Muhammed-tegner klar med øks