Både grasrota, Kirkerådet og biskopene ønsker Kjetil Aano som ny Stavanger-biskop.
Tekstverkstedet
«Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt
sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer
| Publisert 29.05.2009 kl 13:11 Oppdatert 29.05.2009 kl 13:32 |
Sju av ti biskoper har satt Kjetil Aano som sitt førstevalg som ny Stavanger-biskop. Resultatet av avstemningen ble offentliggjort fredag ettermiddag.
Dermed har generalsekretæren i Det Norske Misjonsselskap gått seirende ut av alle runder i den rådgivende avstemningen.
LES OGSÅ: Kirkerådet vil ha Aano som ny biskop
Pettersen nummer to. Ti av 15 medlemmer av Kirkerådet satte torsdag Aano som førstevalg. Aano var også klar favoritt på grasrota i Stavanger bispedømme, og blant landets proster.
På andreplass i bispekollegiets avstemning, havnet sokneprest i Nordstrand, Erling J. Pettersen. Han fikk de resterende tre førstestemmene, på samme måte som han fikk de fem resterende førstestemmene i Kirkerådets avstemning.
LES OGSÅ: Kjetil Aano vant bispeavstemningen
Utnevnes i juni. De tre biskopene som ikke har satt Aano på førsteplass, har ham på andreplass. Pettersen fikk to andrestemmer. Sandnes-prost Ludvig Bjerkreim fikk tre andrestemmer, mens Molde-domprost Øystein Bjørdal og Plan-general Helen Bjørnøy fikk én hver.
Nåværende Stavanger-biskop Ernst Baasland har fått avskjed i nåde fra 15. juni. Ny biskop forventes å bli utnevnt i løpet av juni.
LES OGSÅ: Kjetil Aano vant bispeavstemningen
Kristenliv Sangeren snakker ut om sin kristne tro. Les mer
Kristenliv Kirkens Bymisjon i Trondheim ber om 1,5 millioner kroner for å holde kirke døgnåpen sju dager i uka. Les mer
Kirkens Bymisjon i Trondheim ber om 1,5 millioner kroner for å holde kirke døgnåpen sju dager i uka.
Inger Lise Rypdal brast i gråt etter Jesus-spørsmål
I dag må Valle-presten svare for seg i retten
NLM-styret vil møte fortvilte ungdomsledere
Ungdomsleder gikk i protest: – Jeg blir ikke trodd i NLM-styret
Kristenliv Sangeren snakker ut om sin kristne tro. Les mer
Kristenliv Angrer på «eplekjekk» opptreden. Les mer
Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.
Sjå biletserie
Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.
Se hvordan Åpen himmel lages
Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.
Se bildene
De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.
Se bildene
De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.
Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.
Se bildene«Det passer seg ikke», svarte kong Harald da IOK-medlem Gerhard Heiberg spurte.
Veteranar glad for debatt om vedkjenningsplikta i KrF
Troende kreftsyke søker oftest til alternative behandlere
Største folkevanding siden Amerika-utvandringen
Bondevik: Inger Lise Hansen kan ha gjort KrF en tjeneste
Strategimedlem ut mot KrFs vedkjenningsplikt
Haiti: Mann funnet etter 27 dager
Voldsom eksplosjon i USA-kraftverk
Kommisjon: Janukovitsj vinner Ukraina-valget
Flere døde etter eksplosjon ved USA-kraftverk
Baptisttopper distanserer seg fra Haiti-misjonærer