NLM-grasrot delt om å opprette eget trossamfunn

Men ingen sier kategorisk nei.

DISKUTÈR: Bør Misjonssambandet bli eget trossamfunn?

Så gikk Moses ned fra Sinai-fjellet med de to lovtavlene i hånden. Da han kom ned, lyste det av ansiktet hans, fordi Herren hadde talt med ham; men selv visste han det ikke.
2 Mos 34, 29

Strålende ansikt

Andakt Strålende ansikter er vakre! skriver Anne Grete Listrøm i andakten. Les mer

Nådens kraftige neve

Tekstverkstedet «Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer

Astrid Dalehaug Norheim

Publisert 25.05.2009 kl 07:27 Oppdatert 25.05.2009 kl 11:27

Tips en venn på e-post:

Ledelsen i Misjonssambandet vil opprette eget trossamfunn. Grasrota er ikke like sikker. Foto: Trygve W. Jordheim

LES OGSÅ:

NLM-topp advarer mot eget kirkesamfunn 20.05.09 - 10:06

Klargjer NLM-kyrkja 12.05.09 - 12:11

Grandhagen vil utsette vedtak om kirkesamfunn 06.05.09 - 09:33

Slik blir NLM-kirken 21.10.08 - 13:58

Vil etablere eget trossamfunn 20.10.08 - 13:36

Ingen av kretsformennene i Misjonssambandet sier nei til trossamfunn, men flere er i tvil.

Nå går debatten høyt i Norsk Luthersk Misjonssamband, knappe to måneder før generalforsamlingen i juli skal ta stilling til om organisasjonen skal opprette et trossamfunn.

Rådsmøtet i høst vedtok med overveldende flertall å opprette et trossamfunn, men flere tunge, kritiske røster har nå tatt ordet offentlig:

LES OGSÅ: NLM-topp advarer mot eget kirkesamfunn

Knekke nakken. Fjellhaug-rektor Hans Aage Gravaas advarer mot at Misjonssambandet kan knekke nakken på et trossamfunn, ved at forpliktelsene overskygger ytremisjonen.

Tidligere generalsekretær Egil Grandhagen mener saken må utsettes for å utredes videre.

Vårt Land har snakket med elleve av 16 kretsformenn. De leder styrene i de lokale kretsene, men flere understreker at de kun gir uttrykk for sin personlige mening. Noen steder er ikke saken drøftet i styret, andre steder er det delte meninger i styret.

LES OGSÅ: Klargjer NLM-kyrkja

'Fra vugge til grav'. Seks av dem ønsker at Misjonssambandet skal opprette et trossamfunn.

Steinar Solbakken i Oppland krets var prost i Den norske kirke i Lier fram til 2006. Nå er han formann i Misjonssambandets krets og vil ha eget trossamfunn.

– Vi må gi en mulighet til dem som har meldt seg ut av Den norske kirke. Det vil også være viktig for rekruttering til misjonen at vi kan ta hånd om mennesker fra vugge til grav, sier Solbakken.

– Den kirkelige situasjonen mange steder i landet er veldig vanskelig, og mange har meldt seg ut av statskirken. Disse bør få mulighet til å være med i et trossamfunn, sier Tom Røsberg, formann i Hedmark krets.

LES OGSÅ: Grandhagen vil utsette vedtak om kirkesamfunn

Egenart. Verner Larsen i Sunnmøre og Romsdal krets ønsker ikke at Misjonssambandet skal ende opp som et fullverdig kirkesamfunn.

– Det ser jeg ikke som vår hovedoppgave. Jeg tror likevel vi kan beholde vår egenart og fokus, og samtidig gi folk mulighet til å melde seg inn i et trossamfunn.

Fire har ikke bestemt seg ennå.

– Jeg er betenkt over å opprette et trossamfunn, men hvis det er andre måter å organisere seg på, som et register, kan det være en mulighet, sier formann Knut Eirik Himle i Namdal og Sør-Helgeland krets.

– Jeg ser egentlig behov for et trossamfunn, men spørsmålet er hvordan vi klarer å organisere det, sier formann Ivar Bergem i Nordmøre krets.

Edgar Gamst Kristoffersen i Troms og Finnmark er ikke prinsipielt imot trossamfunn.

– Men spørsmålet om hvilke konsekvenser det får, er ikke godt nok besvart. Det er sprik i hva som blir sagt, og jeg vil ha det mer belyst, sier han.

Heller mot nei. Av dem som ikke har bestemt seg, heller Jan Wergeland, kretsformann i Vestfold krets, mest mot et nei.

– På rådsmøtet i høst var jeg innstilt på at de som føler det vanskelig å stå i Den norske kirke, må få et tilbud. Men jeg innbiller meg at det er få, og tror kanskje ikke det er riktig å opprette eget trossamfunn, sier Wergeland.

Han viser til at Misjonssambandet i mange bygder «er et godt tilskudd til Den norske kirke».

Én mener saken må utsettes.

– En gang i fremtiden bør Misjonssambandet opprette et trossamfunn, men jeg er skeptisk til å gjøre det nå, sier kretsformann Johan Jensen i Trøndelag.

– Vi er en misjonsorganisasjon med stort engasjement på flere kontinenter. Hvis vi ikke utreder konsekvensene, er jeg redd vi gjør noe overilt. En så omfattende forandring skal ikke gjøres på trekvart år.

Kretsformennene i Bergen og Stavanger ønsker ikke å uttale seg.

DISKUTÈR: Bør Misjonssambandet bli eget trossamfunn?

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset

Verden Det sier kritikere av ordningen med at anglikanske kirkeledere sitter i Overhuset. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar