Kø av folk som ønsker å få drevet ut demoner

I perioder har Kristkirken i Bergen hatt så stor pågang av folk som føler seg plaget av onde ånder at menighetens team har måttet avvise flere.

DISKUTÉR: Har vi behov for demonutdrivelse i Norge i dag?

Så gikk Moses ned fra Sinai-fjellet med de to lovtavlene i hånden. Da han kom ned, lyste det av ansiktet hans, fordi Herren hadde talt med ham; men selv visste han det ikke.
2 Mos 34, 29

Strålende ansikt

Andakt Strålende ansikter er vakre! skriver Anne Grete Listrøm i andakten. Les mer

Nådens kraftige neve

Tekstverkstedet «Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer

Astrid Dåstøl

Publisert 17.03.2009 kl 11:05 Oppdatert 19.03.2009 kl 11:32

Tips en venn på e-post:

Demoner kan skyldes synd eller sår i sjelen, forteller daglig leder Eldar Eiksund. Foto: Caroline Teinum/Kristkirken

Avst. demoner

Tror du på demonutdrivelse?

Ja
Nei
Vet ikke

Din stemme er registrert

Avsluttet

Antall stemmer: 121

LES OGSÅ:

– Ingen kan drive ut onde ånder 19.03.09 - 11:30

Pastor tilbyr å drive ut demoner 20.03.09 - 11:52

Vil gi djevelen mer oppmerksomhet 28.05.08 - 10:14

Prest jobber som eksorsist 27.05.08 - 13:15

Truverdig om eksorsisme 03.10.07 - 15:46

Drept etter eksorsisme 30.07.07 - 10:34

Med ondt skal skal godt fremdrives 28.12.07 - 15:41

Driv ut demonar 17.03.09 - 09:37

Katolikker praktiserer eksorsisme 28.12.07 - 15:29

Demoner og verdensbilde 28.12.07 - 15:29

Tid for onde ånder? 28.12.07 - 13:18

Å drive ut ånder 28.12.07 - 14:51

–Vi driver ut demoner oftere og oftere, sa den nå pensjonerte pastor Reidar Paulsen i Kristkirken i Bergen til Vårt Land for fire år siden. Siden da har Kristkirken i perioder hatt så stor pågang, både fra Bergensområdet og andre kanter av landet, at de ikke har maktet å ta unna alt. Det forteller daglig leder i Kristkirken, Eldar Eiksund.

– Vi har måttet si nei til en del. Vi ser at behovet er større enn vi har kapasitet til å dekke. Det har vært nokså hardt trykk i perioder, spesielt etter medieoppslag, sier Eiksund.

LES OGSÅ: –Ingen kan drive ut onde ånder

Tidkrevende. Tre til fire team i Kristkirken arbeider med det de kaller befrielse. Teamene bytter på å ta imot demoniserte mennesker et par ganger i uka.

–Befrielse er ofte en tidkrevende prosess i samtale og bønn, der vi går hele veien sammen med den som opplever å være demonisert. I de senere årene har vi vært i hyppig kontakt med folk som opplever at det hjelper, forklarer Eiksund.

–Hvorfor har pågangen vært så stor i det siste?

–Det handler litt om oppmerksomhet i mediene, men også om at det er et faktisk behov for dette som ikke blir møtt i alle forsamlinger og menigheter. Jeg er overbevist om at demonisering er en realitet, men vi har ikke regnet så mye med den i Norge. Det er ikke bare noe vi ser på misjonsmarken. Vi kan ikke bare lukke øynene for dette.

LES OGSÅ: Pastor tilbyr å drive ut demoner

Erfaring og visdom. –Pastor Jan-Aage Torp sier at han har hatt én erfaring med å drive ut onde ånder tidligere. Hvor mye kunnskap og erfaring skal til for å tilby åndeutdrivelse?

–Som kristne er vi gitt autoritet og mulighet til dette. Man skal ikke gå langt for å finne en kristen som har erfaring med åndeutdrivelse. Jeg vil anbefale alle som går inn i dette å hente erfaring og visdom sammen med andre.

LES OGSÅ: Vil gi djevelen mer oppmerksomhet

Synd og sår. –Hvordan gir de demoniske kreftene seg utslag hos folk?

–De kan virke inn på enkelte deler av livet, og synd eller sår i sjelen kan gi dem inngangsporter. Demonene kan gi utslag som for eksempel frykt og fordømmelse.

– Hvordan vet dere at det ikke er psykisk syke mennesker dere ønsker å befri?

–Vi ser at vi møter sykdom, og bare erfaring kan gi oss en forståelse av det. Erfaring hjelper oss å se et skille mellom demoner og psykisk syke. Disse to kan også gå over i hverandre. Vi kan også sende folk videre til helsevesenet, hvis vi ser at det er nødvendig.

DISKUTÉR: Har vi behov for demonutdrivelse i Norge i dag?

Prestens råd til Tiger og Elin: Tilgi hverandre

Verden For seks år siden viet han Tiger Woods og Elin Nordegren. Nå ber Ricky Kirton paret finne sammen igjen. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar