Begjær er mer enn sex

Teologiske forskere fra ulike deler av verden skal møtes på Menighetsfakultetet for å diskuterer begjær.

Om jeg gir alt jeg eier til brød for de fattige, ja, om jeg gir meg selv til å brennes, men ikke har kjærlighet, da har jeg ingen ting vunnet.
1 Kor 13, 3

Det himmelske vesen

Andakt Jeg er muligens litt unorsk, men jeg er lite opptatt av vei, skriver Sunniva Gylver i andakten. Les mer

Ødeleggeren?

Tekstverkstedet Jesus er kommet for å løse ethvert menneske fra båndene som binder, skriver Per Eriksen. Les mer

Martin Eikeland

Publisert 12.03.2009 kl 13:57 Oppdatert 12.03.2009 kl 15:22

Tips en venn på e-post:

Internasjonale teologer mener begjær må anerkjennes som en positiv kraft. Foto: Scanpix
MF-professor Jan-Olav Henriksen inviterer til teologisk konferanse om begjær. Foto: MF

I en pressemelding som Menighetsfakultetet har sendt ut, heter det at i internasjonal teologi er begjær nå blitt et sentralt tema knyttet til spiriualitet, religiøs erfaring, mystikk og åndelig utvikling.

– Dette henger sammen med det økende fokus på relasjonell og helhetlig tilnærming til å forstå menneskelivet, sier professor Jan-Olav Henriksen på MF. Pressemeldingen slår også fast at i en norsk sammeheng er begjær nesten utelukkende blitt knyttet til seksualitet.

Mer enn dødssynd. Men begjær kan også være ødeleggende, det kan knyttes til vold og overgrep slik vi møter det i filmen «Seven» om de syv dødssyndene. I tillegg kan begjæret etter materielle ting være negativt i et forbrukersamfunn der dette utnyttes av kommersielle aktører.

– Helt siden Platons tid har vi hatt kunnskap til det faktum at mennesker aldri får nok ting og at slike begjær aldri kan bli ferdig tilfredstilt, forklarer Henriksen, som håper at begjær-konferansen vil bli mottatt med interesse i det teologiske miljøet i Norge.

«Internasjonale forskere innen filosofi og teologi er nå opptatt av at begjær må anerkjennes som en positiv kraft. I vår streben etter det gode, kan begjær skape engasjement og hengivenhet», skriver MF i pressemeldingen.

Utfordrer teologene. – Jeg vil gjerne utfordre det norske teologiske miljøet til å reflektere over hvordan vi som mennesker skal forholde oss til eget begjær. Her har teologien vært fattig. Dersom man gjør forståelsen av begjærets rolle til tema, kan vi bli mer kompetente i møtet med det, sier professor Jan-Olav Henriksen ved Menighetsfakultetet.

Konferansen finner sted 26. og 27. mars.

TV-kanal fronter
ånder og demoner

Samfunn Den ensidige fremstillingen av religion blir fortiet i offentligheten, mener forsker. Les mer

Israelerne provoserer med nye bosetninger

Verden Har gitt grønt lyst for bygging av 1.600 nye hjem for jødiske bosettere i Øst-Jerusalem. Les mer

Vanskeligere å nekte homofile jobb i trossamfunn

Samfunn Likestillingsminister Lysbakken: Har nå fått klarere regler. Les mer

Biden: Nye muligheter i Midtøsten

Verden Israelerne og palestinerne har nå en sjanse til å skape ny bevegelse i fredsprosessen, mener USAs visepresident Joe Biden. Les mer

Ny salmebok i 2013

Salmer Kirkerådet drøfter nytt forslag fredag. Les mer

Misjonshøgskolen når mest ut med forskning

Kristenliv Toppet den norske publiseringsstatikken i 2009. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Se bildene: Spellemannsprisen

Lørdag kveld vanket heder og ære til norske musikere. Alexander Rybak stakk av med den gjeveste prisen.

Les mer

Se bildene: Reuters beste

Jordskjelv i Chile, togulykken i Belgia, olympiske leker, nyfriserte hunder og indisk fargefestival.

Se bildene fra byrået

Sjømat i siget

Det er bare tull at barn ikke liker fisk. På kokkekurs spiser de den til og med rå.

Se bildene her

Se bildene: Fargerik festival

Hinduer, buddhister, sikher markerer i disse dager festivalen holi – en feiring av gode avlinger og jordas fruktbarhet.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar