Begjær er mer enn sex

Teologiske forskere fra ulike deler av verden skal møtes på Menighetsfakultetet for å diskuterer begjær.

Så gikk Moses ned fra Sinai-fjellet med de to lovtavlene i hånden. Da han kom ned, lyste det av ansiktet hans, fordi Herren hadde talt med ham; men selv visste han det ikke.
2 Mos 34, 29

Strålende ansikt

Andakt Strålende ansikter er vakre! skriver Anne Grete Listrøm i andakten. Les mer

Nådens kraftige neve

Tekstverkstedet «Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer

Martin Eikeland

Publisert 12.03.2009 kl 13:57 Oppdatert 12.03.2009 kl 15:22

Tips en venn på e-post:

Internasjonale teologer mener begjær må anerkjennes som en positiv kraft. Foto: Scanpix
MF-professor Jan-Olav Henriksen inviterer til teologisk konferanse om begjær. Foto: MF

I en pressemelding som Menighetsfakultetet har sendt ut, heter det at i internasjonal teologi er begjær nå blitt et sentralt tema knyttet til spiriualitet, religiøs erfaring, mystikk og åndelig utvikling.

– Dette henger sammen med det økende fokus på relasjonell og helhetlig tilnærming til å forstå menneskelivet, sier professor Jan-Olav Henriksen på MF. Pressemeldingen slår også fast at i en norsk sammeheng er begjær nesten utelukkende blitt knyttet til seksualitet.

Mer enn dødssynd. Men begjær kan også være ødeleggende, det kan knyttes til vold og overgrep slik vi møter det i filmen «Seven» om de syv dødssyndene. I tillegg kan begjæret etter materielle ting være negativt i et forbrukersamfunn der dette utnyttes av kommersielle aktører.

– Helt siden Platons tid har vi hatt kunnskap til det faktum at mennesker aldri får nok ting og at slike begjær aldri kan bli ferdig tilfredstilt, forklarer Henriksen, som håper at begjær-konferansen vil bli mottatt med interesse i det teologiske miljøet i Norge.

«Internasjonale forskere innen filosofi og teologi er nå opptatt av at begjær må anerkjennes som en positiv kraft. I vår streben etter det gode, kan begjær skape engasjement og hengivenhet», skriver MF i pressemeldingen.

Utfordrer teologene. – Jeg vil gjerne utfordre det norske teologiske miljøet til å reflektere over hvordan vi som mennesker skal forholde oss til eget begjær. Her har teologien vært fattig. Dersom man gjør forståelsen av begjærets rolle til tema, kan vi bli mer kompetente i møtet med det, sier professor Jan-Olav Henriksen ved Menighetsfakultetet.

Konferansen finner sted 26. og 27. mars.

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset

Verden Det sier kritikere av ordningen med at anglikanske kirkeledere sitter i Overhuset. Les mer

Advarer mot polsk uføreboom

Samfunn UDI-sjef Ida Børresen er bekymret. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar