Vatikanet fornærmer protestanter

Et nytt dokument fra Vatikanet vekker skarpe reaksjoner.

Så gikk Moses ned fra Sinai-fjellet med de to lovtavlene i hånden. Da han kom ned, lyste det av ansiktet hans, fordi Herren hadde talt med ham; men selv visste han det ikke.
2 Mos 34, 29

Strålende ansikt

Andakt Strålende ansikter er vakre! skriver Anne Grete Listrøm i andakten. Les mer

Nådens kraftige neve

Tekstverkstedet «Jesus er kommet hjem» er ryktet som går i byen denne dagen. Jesus har begynt sin tjeneste, skriver Kjersti Gautestad Norheim i tekstverkstedet.
Les mer

Heidi Marie Lindekleiv

Publisert 10.07.2007 kl 18:14 Oppdatert 10.07.2007 kl 19:24

Tips en venn på e-post:

Den omstridte uttalelsen er lagt frem av Kongregasjonen for Troslæren i Den katolske Kirke, der Kardinal William J. Levada er prefekt. Han overtok jobben etter dagens pave Benedikt XVI. Foto: Scanpix

LES OGSÅ:

– Dårlig timet katolikkutspill 13.07.07 - 16:32

Katolikkutspillet «fremmer dialog» 13.07.07 - 16:32

Vatikanet utstedte nylig en doktrine som sier at Den katolske kirke har en mye viktigere rolle i Guds frelsesplan enn andre kirkesamfunn.

Ikke populært

Dette blir ikke tatt godt i mot i protestantiske miljøer. Den evangeliske kirke i Tyskland går så langt som å kalle dokumentet kalles en økumenisk provokasjon.

Det var Kongregasjonen for Troslæren i Den katolske kirke som presenterte doktrinen der det står at «kirken som ble grunnlagt av Jesus Kristus opprettholdes gjennom Den katolske kirke».

Kongregasjonen sier at mens andre kristne samfunn kan spille en rolle i å bringe mennesker til frelse, er det i Den katolske kirke at «Kristi kirke konkret finnes på denne jord».

Får ikke hete kirke

I dokumentet trekkes det et klart skille mellom ortodokse kirker som «har beholdt gyldige sakramenter», og derfor bør anerkjennes som søsterkirker, og protestantiske kirker som ikke har holdt i hevd den eukaristiske tilstedeværelsen, og ikke nyter apostolisk suksesjon, og derfor ikke «kan kalles kirke» i ordets rette forstand.

Reaksjoner

Den evangeliske kirke i Tyskland har nå kalt doktrinen «fornærmende».

I følge epd.de mener Berlin-biskop Wolfgang Huber at doktrinen er et steg tilbake i forhold til skittkastingen som har foregått mellom protestanter og katolikker siden reformasjonen. Han reagerer særlig på hvordan Den katolske kirke ikke vil omtale protestantiske trossamfunn som kirker.

–I de senere årenene har det vært mange forslag for å stanse bruken av støtende ord, sier Huber, og mener det ville vært helt uaktuelt at reformerte kirker omtalte seg selv som «Kirken i dets egentlige vesen».

Biskop Friedrich Weber anklager Vatianet for å fjerne seg ytterligere fra «den økumeniske virkelighet»

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

– Jesus ville ikke hatt biskoper i Overhuset

Verden Det sier kritikere av ordningen med at anglikanske kirkeledere sitter i Overhuset. Les mer

Aktor: – Valle-presten bør dømmes for falsk forklaring

Kristenliv – Soknepresten lyver, hevdet politiadvokat Arne Kjønstad i sin prosedyre i Valle tingrett i går. Les mer

Sjå bilete av sirkus i Vatikanet

Paven hadde gjesting av American Circus under den store audiensen i Paul VI-hallen i Vatikanet 3. februar.

Sjå biletserie

Et talkshow blir til

Dersom programleder Jathushiga Bridget Rajah stotrer, stanser hun arbeidet til 20 kollegaer.

Se hvordan Åpen himmel lages

Se bildene: Forgjengelig kirke i is

Soknepresten i Aurskog i Akershus bygde en hel kirke i is sammen med disippelgruppa.

Se bildene

Se bildene: Bispetur til Midtøsten

De norske biskopene har vært på solidaritetsreise til Det hellige land.

Se bildene

Mord og magisk musikk

De niende Glogerfestspillene er i gang på Kongsberg. Brodermord i barokkdrakt og magisk teater som oppstår av musikk er to av mange ingredienser. Glogerfestspillene på Kongsberg spenner vidt og fokuserer i år spesielt på det visuelle.

Her kan du se bilder fra noen av arrangementene.

Se bildene

Kontakt Vårt Land

Telefon: 22 310 310
Telefax: 22 310 305
E-post: sentral@vl.no
Adresse: PB 1180 Sentrum, 0107 Oslo
Besøksadresse: Grubbegt. 6, Oslo
Mandag-fredag: 08.00-16.00
Lørdag: 08.00-12.00

Tips redaksjonen

Telefon: 22 310 310 (fra 16: 22 310 425)
Telefax: 22 310 405
E-post: tips@vl.no
SMS/MMS: Send VLTIPS til 2005
Mobilutgave: mobil.vl.no
Twitter: @vaartland
Facebook: Avisen Vårt Land

Om Vårt Land

Sjefred./adm.dir.: Helge Simonnes
Redaksjonssjef: Reidar Kristiansen
Utviklingsred.: Ingrid Erøy Fagervik
Viseadm. dir.: Harald Solberg
Annonsedir.: Anders Briså
Vaktsjef redaktør: Vakthavende i dag
Webmaster: Jannie Solset

Kundesenter

Telefon abonnement: 22 310 350
E-post: vl@kundesenter.com
Telefon annonse: 22 310 310
E-post: annonse@vl.no
Arkiv: arkiv@vl.no
Familie: familie@vl.no VLFAMILIE til 2005 (1,-)
Debatt: debatt@vl.no VLDEBATT til 2005 (1,-)

Redaktøransvar